Napsi valged päikesepaneelid on Tampere Hiedanranta piirkonnas taustaks kunstile

Hiedanranta uue elurajooni atraktiivsust suurendab silmapaistev päikeseenergia-kunstiteos. Napsi valged paneelid on taustaks Arvo Yli-Kerttula kunstile.

Tampere linna eesmärk on olla süsinikuneutraalne aastaks 2030.

Piirkonna arendamine süsinikku neelavaks linnaosaks hõlmab mitmeid erinevaid jätkusuutliku arengu lahendusi. Üks nende hulgas on energia ja madalate süsinikuheitmete maamärgina rajatud päikeseenergia-kunstiteos, mis saab esindusliku asukoha 1920. aastal ehitatud Keittämö fassaadil ja Kuorimo katusel.

See kunstiteos on sõna otseses mõttes päikeseelektrijaam, sest Keittämö vana tehasehoone punastest tellistest seinale paigaldati kunstiteose jaoks valge taust mis koosneb 63 üleni valgest Napsi päikesepaneelist.

Valge, puhast taastuvat energiat tootev element on muljetavaldav juba iseenesest aga seinale kuvatav Hiedanranta energiakunsti konkursi võitjaks valitud Arvo Ylu-Kerttula „Must auk“ teeb sellest tõelise kunstiteose.
„Selle objekti puhul arvestati nii tehnoloogia, jätkusuutlikkuse kui ka visuaalse efektiga. Valge paneeli tõhusus on mustaga võrreldes madalam aga ka sellel investeeringul on tasuvusaeg, mida traditsiooniline fassaadimaterjal ei paku,“ selgitas Naps Grupi tegevjuht Timo Laakso.
Hiedaranta päikeseelektrijaamas on kasutusel iga paneeli individuaalne optimeerimine ehk juhtsüsteem kohandab Keittämö fassaadi ja Kuorimo katuse paneelide toimimist ning päikeseenergia tootmist võimalikult tõhusalt, et reageerida keskkonnatingimustele.
„Sellel puhul on optimeerimine vajalik ja põhjendatud. Seda tuleb alati kaaluda iga konkreetse olukorra järgi. Fassaadidega integreeritud päikeseenergiasüsteemide nõudlus Euroopas on kasvanud ja tõenäoliselt on järgmistel aastatel sama oodata ka Soomes. Fassaadide kasutamine suurendab hoonete potentsiaali päikeseenergia rakendamisel. Fassaadilahendustes on oluline esteetika, mistõttu pakume suurepärase välimusega alternatiive traditsioonilistele päikesepaneelidele,“ selgitab Laakso.


Valge päikeseelektrijaam on haruldane alternatiiv


Valge päikesepaneel on haruldane ja ka Napsi jaoks on Tampere lahendus alles teine oma toodetega teostatud seinaintegratsioon. Napsi on fassaadidega integreeritud päikeseenergia süsteeme kavandanud ja tootnud juba 15 aastat aga enamasti on kasutatud kas musti, värvilisi või klaas-klaasil paneele. Esimene üleni valgete paneelidega päikeseenergia lahendus rajati aastal 2019. Rootsis Uppsalas asuvas päikeselinnas Flogsta paigaldati Napsi paneelid kolme ühiselamu fassaadidele.


Naps toodab paneele ka teistes värvides, kasutades toonimist ja värvilise kile tehnoloogiat ning seda kõike oma ELi tehases Eestis. Napsi populaarseim paneel on üleni must standardmõõtmetes valik aga peale tavasuuruse pakutakse ka tellimustööna valminud suuruseid ja vorme.

Heledad toonid, eriti valge, peegeldavad päikesekiirgust tumedatest rohkem, mistõttu on valge paneeli valiku aluseks alati visuaalne või arhitektuurne kaalutlus.

Võid kindel olla, et oleme
Sind nõustamas ka 20 aasta pärast!

Vaata miks
Meid soovitavad meie head ja pikaajalised koostööpartnerid: