Päikesepaneele valides tuleb mõelda tulevikule

Käesoleva aastaga lõpeb riigi poolt antav taastuvenergia toetus. Kes tegutseb ruttu, jõuab veel selle aastanumbri sees sõlmida lepingu, et saada järgnevad 12 aastat riigilt toetust. Päikesepaneelide valikul tasub mõelda tulevikule ja valida teenusepakkujat hoolikalt.

Eestis päikesepaneele tootva ettevõtte Naps Solar Estonia turundusjuht Reili Kaibald tõdeb, et 2020. aasta on päikesepaneelide pakkujatele ja ka tellijatele mitmes mõttes kindlasti märgilise tähtsusega. „Riigitoetuse lõppemine paneb tellijad tegutsema ning turg on muutunud aktiivsemaks. Kiirustamise ja hinna järgi otsustamise asemel peaks tellija keskenduma hoopis sisule, mõtlema tuleviku vajadustele ning huvituma aastatepikkusest terviklahendusest,“ ütleb Reili Kaibald.

Koroonaviirus tekitab segadust

Arvestades praegust epidemioloogilist olukorda pole paljudest riikidest tarnimine mõnda aega turvaline, kuna paljud tehased ja sadamad ei tööta. Naps Solar Estonia pakub kahte sorti paneele – ühed on valmistatud Eestis Tallinna külje all Tänassilmas, teised tuuakse erinevalt paljudest teistest Hiina asemel hoopis Jaapanist. „Eestis toodetud päikesepaneelid on valmistatud parimate väljavalitud toormaterjaliga, väga kvaliteetsed ja visuaalselt suurepärased,“ tutvustab Naps Solar Estonia juhataja Ander Pukk.

Päikesepaneele pakkuvaid ettevõtteid on Eestis väga palju, kuid enamus neist on tootmise asemel ainult vahendajad, tellides paneele Hiinast. „Selleks, et pakkuda oma klientidele ka soodsamas hinnaklassis päikesepaneele, oleme sõlminud lepingu Jaapani ettevõttega, kes valmistab paneele küll Vietnamis, aga samas vastutab nende kõrge kvaliteedi eest. Meie nimetame neid paneele päritolu tõttu Aasia paneelideks,“ selgitab Ander Pukk.

Viirus takistab nii toormaterjalide kui ka valmispaneelide jõudmist Euroopasse, paljud Hiina tehased ja tootmised on karantiinis. See omakorda mõjutab valmistoodangu kättesaamist kohalikule tarbijale. Kunagi ei tea, millise kvaliteediga on asendatavad toormaterjalid, et tellimusi täita. „Seetõttu soovitame meie eelistada kodumaist tippkvaliteeti, millele saab kindel olla nii täna kui ka mitmekümne aasta pärast,“ rõhutab Pukk.

Energia juhtimissüsteem muudab elu mugavamaks

Lisaks akudele on üheks uuenduslikuks ja taaskord „tuleviku tooteks“ energia juhtimissüsteem ehk Solar-Log. Tegemist on sõltumatu seadmega, mille abil on võimalik kogu hoone elektri tarbimist juhtida.

„Juhtimissüsteem peab samuti sobituma inverteriga. Kuna tegemist pole just odavate seadmetega, siis tasub taaskord juba pakkumist küsides ja otsust tehes hoolikalt läbi mõelda inverteri valik. Kui päikesepaneele juba paigaldada, siis teha seda korralikult ja kvaliteetselt!“ leiab Naps Solar Estonia turundusjuht Reili Kaibald.

Akud on uus tõusev trend

Üheks sisuliseks innovatsiooniks ning „tuleviku tooteks“ on päikeseenergiat salvestavad akud. Vajaduspõhine loogika on lihtne – erakliendi põhitarbimine toimub üldjuhul õhtuti, mil päikest enam ei paista. Kui paneelidel pole aga akut, kuhu kogutud energia salvestada, siis müüakse üle jääv ja mitte kasutatud energiat võrku tagasi. Mida rohkem aga oma kogutud energiat ise kasutada saab, seda kasulikum. „Sellepärast ongi aku hea lahendus ja üks nüanssidest, mida tellijad läbi peaksid mõtlema,“ selgitab Reili Kaibald.

Mitte kõik inverterid ei sobitu akudega. Seetõttu tuleb akude vajadus juba inverterite valikul läbi mõelda, et poleks hiljem ootamatut väljaminekut. „Meie pakume sellist invertorit, millele saab kas kohe või tulevikus mõistlike kuludega aku juurde lisada. Akudest on meie valikus kõrge kvaliteediga Sonnen ja BYD akud.“

Minimalistlik interjöör Sonneni akuga.

Pakkuja peab eksisteerima ka 20 aasta pärast

Päikesepaneelid on pikaaegne toode, mis vajavad usaldusväärset partnerit ka 10-20 aasta pärast. „Naps Solar on turul tegutsenud juba üle 40 aasta ja kindel saab olla, et oleme olemas ka 20 aasta pärast, pakkumaks klientidele tipptasemel täislahendust,“ ütleb ettevõtte juhataja Ander Pukk.

Pikaaegse turuliidrina pakuvad nad kõiki päikesepaneelidega seotud teenuseid – nõustamist, projekteerimist, tootmist ja paigaldamist, hooldamist ja diagnostikat, koormusarvestusi ja kvaliteetseid lisatarvikuid. Mainimata ei saa jätta ka elementaarsena tunduvat garantiid.

„Meie Tänassilma tehase poolt toodetud päikesepaneelide tootmise võimekus on 20MW aastas. Kui lisada Aasiast tarnitavad paneelid, võib öelda, et iga neljas Eestis paigaldatud päikesejaam on meie tehtud,“ toob turundusjuht Reili Kaibald välja.

Võid kindel olla, et oleme
Sind nõustamas ka 20 aasta pärast!

Vaata miks
Meid soovitavad meie head ja pikaajalised koostööpartnerid: